Erzurum Evleri

Eski Erzurum Evleri birleştirilerek müze haline getirildi

İpekyolu üzerinde bulunan Erzurum, tarih boyunca doğu ile batı arasında önemli bir köprü görevi üstlendi. Selçuklular ve Osmanlılar döneminde Doğu’nun en gözde kenti olma özelliğini Cumhuriyet Türkiye’sinde sürdüren Erzurum, ev kültürü ile de kültürel zenginliğini göstermektedir. Erzurum evleri, ataerkil büyük aile tipinin geçerli olduğu geleneksel kültürün ürünleridir.


Büyük baba, büyük anne, baba, anne ve çocuklardan oluşan bu ailenin düzeni, İslam dininin esaslarına göre kurulmuştur.Eskiden kadının görevi yalnızca ev işleriyle ilgilenmekti.

Günün büyük bölümü tandır evlerinde yemek pişirmekten, dikiş, nakışa kadar çeşitli ev işlerini yapmakla geçirirler, çarşıda ve başka işlerde çalışan erkeklerini beklerler ve tüm aile bireyleri yemek yerlerdi. Şimdilerde ise Yanı başında yükselen beton yapılaşmaya direnen eski Erzurum evleri bir araya getirilerek geçmiş dönemlerde yaşayan insanların yaşantı şekillerini merak eden insanların uğrak yeri haline geldi...devamı Historical houses serve as restaurant museum


A newly opened restaurant-museum in the eastern province of Erzurum has gathered 11 historical houses under the same roof, displaying centuries-old household items and drawing great interest from tourists.

“Tourists not only see these nostalgic houses, but also taste traditional meals using old household goods,” said Ufuk Demir, who operates the Erzurum Houses restaurant-museum, adding that people ate meals with copper plates using wooded spoons... more
0 yorum:

Yorum Gönder

 
Erzurum Web Tasarım
Erzurum Web Tasarım